Orchard Localized Layer Eklentisi
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Orchard için geliştirdiğim Localized Layer eklentisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://gallery.orchardproject.net/Packages/Orchard.Module.Tekno.LocalizedLayer

Özellikleri

Yerelleştirilmiş, ekran aracı katmanları sağlar.

Böylelikle, çoklu dil destekli web sitelerinde, ekran araçlarını kolaylıkla, dile göre yerleştirebilirsiniz.

Visual Studio IIS Express Yüksek Cpu Kullanımı Sorunu
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Visual Studio 2013 üzerinde, Asp.Net Mvc projesi geliştirirken (özellikle Orchard Cms ile) IIS Express çok yüksek işlemci kullanımı sergiliyor.

Bayağı uzun süren araştırmalarım sonucunda hatanın sebebinin, Visual Studio 2013 ile gelen Browser Link özelliği olduğunu öğrendim. Bu özellik, kod tarafında yaptığınız değişikliklerin, tarayıcıda otomatik olarak güncellenmesini sağlıyor.

Bu özelliği kapattığımızda işlemci kullanımı direkt normalleşiyor.

Kapatmak için ise aşağıdaki adımı uygulayarak, Enable Browser Link solundaki tiki kaldırın.

Hepinize kolaylıklar diliyorum.

Asp.Net vNext ve Visual Studio 14
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Asp.Net vNext

Microsoft Asp.Net platformunu ortaya çıkardığından beri, bu platform üzerine çok ciddi yatırım yapmaya devam ediyor. Yenilik anlamında gerçekten bu hıza yetişmek çok zor. 

Microsoft Mayıs 2014'te TechEd North America etkinliğinde Asp.Net vNext vizyonunu açıkladı. Bu vizyonda Asp.Net'te çok ciddi değişiklikler ön görülüyor.

Masaüstünde ve web uygulamalarında kullanılan Framework aynıydı. Bu da gereksiz yere bir class kalabalığı demekti. Sonuçta masaüstü ve web yapılarının gereksinimleri birbirinden tamamen farklı oluyordu. Bu noktada en büyük değişikliklerden birisi, CLR yapısının sunucu ve cloud sistemler için özel olarak optimize edilmesi. Böylelikle tüm framework'ün değil sadece gerekli bileşenlerin mevcut olduğu bir yapı üzerinde sistemlerimizi çalıştırabiliyor olacağız. Bunun hıza yapacağı etkinin çok yüksek olacağını düşünüyorum. Bu yapı KRuntime olarak adlandırılmış. Kaynak kodları şuradan incelenebilir. [...]

Orchard'ı Türkçeleştirme (Türkçe Dil Dosyaları Mevcut)
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Sistemin Türkçe çevirilerinin düşük olduğunu gördüğümde oldukça üzüldüm. Bu güzel sisteme katkı sağlamak adına çeviri sistemine kayıt oldum. Gelen kabulun ardından, aktif olarak Orcard Cms'nin çevirilerini yapmaktayım. Yaptığım çeviriler, kendi sitesinden indirilen dil dosyasına da yansımaktadır.

Orchard Cms'yi sisteminize kurduktan sonra, Türkçe dil desteğini sağlamak çok kolay.

 • Bunun için yapmanız gereken, aşağıda sunulan dosyayı indirmek, tr-TR klasörü içeriğindeki tüm dosyaları,

Derlenmiş dosyalar (binary) ile çalışıyorsanız;

Sitenizin ana dizinine atıp, üzerine yazılsın mı sorusunu onaylayın.

Kaynak kod dosyaları (Visual Studio) ile çalışıyorsanız; [...]

Asp.Net Mvc Routing Mekanizması ve Mvc 5 ile Gelen Yenilikler
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Yukarıdaki resimde, bir ışıklı kavşak görmekteyiz. Işıklar sayesinde araçlar ve yayalar, gidecekleri yere güven içerisinde ulaşabilmektedirler.

Asp.Net Mvc'de Routing yapısını da, aslında bu şekilde değerlendirme imkanına sahibiz. Sitemize giren bir ziyaretçi, talep ettiği sayfaya, bizim kurduğumuz Routing mekanizması ile ulaşabilmektedir.

Asp.Net Web Forms'da bu yapı çok daha zordur. Talep edilen her sayfa, sunucuda fiziksel olarak bulunan bir sayfadır. Biz direkt olarak sayfayı adıyla çağırırız. Bu noktada Seo açısından uyumlu linkler oluşturmamızda oldukça zor olmaktadır. Url Rewrite teknikleri ile bu sorunlar aşılmaya çalışılmaktadır.

Asp.Net Mvc, piyasaya sürüldüğünde, Routing mekanizması çok beğenilmiştir. Asp.Net Mvc'de fiziksel olarak sunucuda barınan sayfalar yoktur. Ziyaretçi bir talepte bulunduğunda, Controller içerisindeki Action'u çağırır. Action istediği sonucu, istediği View parçasını geriye döndürebilir. Bu da bize ekstra güvenlik ve esneklik sağlamaktadır. Biz bunun yanında istersek, bir url'nin istediğimiz bir Action'u çalıştırmasını sağlayabiliriz. Örneğin; haberler/spor şeklinde bir linke talepte bulunulduğunda, NewsController içerisinde bulunan, Sport Action'unu çağırabiliriz. Bu kısımda tamamen özgürüz.

Küçük bir örnek üzerinden gidelim (Önceki derslerimde, yeni proje oluşturma vs. işlemleri çok detaylı, resimli olarak anlatmıştım. İncelemenizde fayda var).; [...]

Orchard 1.7.x Sürümlerinde Intellisense Hatasını Giderme
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Orchard Cms'nize modül yazmak istediğinizde (1.7.x), View sayfalarında IntelliSense'nin hatalı çalıştığını farkedeceksiniz.

Bu hatanın sebebi, codegen module .... şeklinde otomatik olarak oluşturulan, web.config dosyalarının, Mvc 3 sürümünü referans ediyor olması. Ancak sistemde kullanılan Mvc sürümü ise 4. Buna benzer olarak Mvc.Razor vs. dosyalarda da sürüm uyumsuzluk sorunları mevcut.

Çözüm olarak ise iki adımlı yapmamız gereken işlem var,

 • Modülünüzün ana dizininde bulunan web.config dosyasının içeriğini aşağıdaki ile, [...]
Orchard – Visual Studio ile Kurulumu? (Orchard Cms Seri – 3)
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Önceki yazımızda, Orchard CMS'yi Web Matrix üzerinde kurmuştuk. Ancak böyle bir kurulum, bize kaynak kodları üzerinde çalışma imkanı vermiyor. Yazılımcı için kaynak kodları üzerinde derleme yapmak, eklenti ve tema yazmak için, Visual Studio üzerinde kaynak kod versiyonu ile çalışmamız gerekecektir. 

Hemen kuruluma geçelim;

 • Aşağıdaki ekranda da göreceğiniz üzere, iki indirme linki var. Download the Source versiyonu kaynak kodlarını,  Download as a Zip versiyonu derlenmiş ve direkt sunucuya atılabilecek versiyonu içerir. Biz Download the Source ile kaynak kod versiyonunu indireceğiz.
 • Dosyamız zip formatında otomatik olarak indirilmeye başlanacaktır.
 • Dosyamızın içeriği aşağıdakine benzer görünecektir. Biz tüm dosyaları bir klasöre çıkarıyoruz. [...]
Visual Studio 2013 Update 2 Final Çıktı
Makale resmi Visual Studio'nun 2013 sürümünün 2. güncellemesi RTM oldu. Halihazırda var olan Visual Studio 2013'ümün üzerine güncelleme yapmak istediğimde hata meydana geldi. Araştırdığımda ise hatanın başka kimselerde de meydana geldiğini gördüm. Yükleme dosyaları 3 küsür gb. Benim size tavsiyem, Update 2'nin entegre edildiği, Visual Studio 2013'ü indirip temiz kurulum yapmanız. Bizi bu pakette bekleyen yeniliklerden bazıları ise şunlar.
 • TypeScript 1.0 Final sürümü artık Visual Studio'nun içerisinde halihazırda entegre halde geliyor.
 • Windows Phone 8.1 üzerine uygulama geliştirme desteği geliyor.
 • Universal App desteği geliyor. Böylelikle hem Windows Phone 8.1' e hem de Windows 8.1'e uyumlu ortak uygulamalar geliştirilebiliniyor.
 • Intellitrace ve Code Lens'te yeni geliştirmeler geliyor.
 • Direkt Azure kaynaklarını kullanarak Visual Studio üzerinde uygulama geliştirme desteği geliyor.
 • Json editorü geliyor. Böylelikle Debug esnasında, Json metinler üzerinde direkt Visual Studio içerisinde inceleme yapılınabiliniyor.
 • Sass Css desteği geliyor.
 • Web uygulamalarda SSL desteğini açma, kapatma vs. özellikler geliyor.
 • Web uygulamalrında, Knockout Intellisense destği iyileştiriliyor.
 • Html, Css vb. dosyalarda dahili Url bulma desteği geliyor.
Orchard - Web Matrix ile Kurulumu? (Orchard Cms Seri – 2)
Makale resmi

Merhaba Arkadaşlar,

Asp.Net Mvc tabanlı Cms'miz olan Orchard'ı tanıdıktan sonra, şimdi biraz daha son kullanıcılar için, Orchard'ın sistemimize Web Matrix ile kurulumunu anlatacağız.

Web Matrix : Microsoft'un 2003 yılında piyasaya sürdüğü, yalnızca Asp.Net değil, Php tabanlı Cms sistemlerini kolaylıkla kurmamıza izin veren, ayrıca kodlar üzerinde değişiklikler yapma ve yeni siteler yazma imkanımızın da olduğu, tamamen ücretsiz bir platformdur.

Web Matrix Kurulumu (Kurulumda Web Matrix 3 sürümü kullanılacaktır)

 • Oldukça küçük bir dosya indirilicektir. Bu dosyayı çalıştıralım. Kısa bir yükleme işleminden sonra, Web Platformu Çalıştırıcısı adlı bir program çıkacaktır. Yükle düğmesine tıklayalım. [...]
Orchard Project Nedir? (Orchard Cms Seri - 1)
Makale resmi

Orchard Project, Microsoft'un gayriresmi olarak desteklediği, tamamen Asp.Net Mvc üzerine inşa edilmiş bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi)'dir. Kodlaması C# ile yapılmıştır. Php tarafında bulunan, Joomla yapısı kadar esnek bir yapıya sahiptir.

Cms : İçerik yönetim sistemleri, site sahibinin ve yetkilendirmiş olduğu kullanıcıların kullanıcı adı, parolası gibi hesap bilgileri ile ulaşabildiği yönetim panelini kullanarak, web sitesinde içeriği meydana getiren içerik yazıları,ilgili resimler, dosyalar vs. bilgilerini kendi değiştirebildiği, yenilerini ekleyebildiği web programlarıdır.

Orchard'da ciddi bir geliştirici kitlesi vardır. Bu kitle gönüllülük esasına göre sistemi sürekli geliştirmektedir. Sistemde tema, widget, eklenti ve dil desteği mevcuttur.

Sistemin lisanslaması New Bsd'dir. Bu lisans ile sistemi istediğiniz gibi düzenleyip, satma şansına sahip oluyorsunuz.

Sistem içerisinde tamamen modüler bir yapı kullanılmış. Böylelikle istediğiniz sayfada, istediğiniz modülleri kullanabiliyorsunuz. [...]